Portal_background_image

فاز دوم واكسيناسيون تب برفكي دام سنگين در استان مركزي آغاز شد فاز دوم واكسيناسيون تب برفكي دام سنگين در استان مركزي آغاز شد

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی از آغاز فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین در این استان و مایه کوبی بیش از ۸۵ هزار راس دام در این مرحله خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دامپزشکی استان مرکزی، محسن شانقی اظهار داشت: بیماری تب برفکی یکی از بیماری‌های ویروسی مسری دام است که در صورت شیوع، خسارات اقتصادی فراوانی را به واحدهای پرورش دام وارد می‌سازد.

وی تصریح کرد: در برنامه‌های سازمان دامپزشکی کشور به منظور مقابله با این بیماری اجرای همزمان فازهای سراسری واکسیناسیون تب برفکی در سراسر کشور در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی تصریح کرد: برنامه عملیاتی فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین در استان مرکزی از تاریخ دهم مهر ماه شروع شد که مدت اجرای طرح ۳۰ روز کاری می باشد.

شانقی افزود: به منظور اجرای کامل فاز دوم طرح واکسیناسیون تب برفکی، اداره کل دامپزشکی استان با بسیج امکانات و نیروهای خود در بخش دولتی و خصوصی اقدام به ساماندهی اکیپ های عملیاتی کرده که پیش‌بینی می‌شود بالغ بر ۸۵ هزار راس دام سنگین طی این عملیات به صورت رایگان تحت پوشش واکسیناسیون قرار گیرند.

وی گفت: اگر چه واکسیناسیون نقش به سزایی در مقابله با این بیماری دارد، اما باید توجه داشت که صرفا نمی‌توان به صورت صد درصد متکی به آن بود و رعایت اصول بهداشتی، قرنطینه‌ای، کنترل تردد دام، دفن بهداشتی تلفات و ضد عفونی توسط دامداران در کنار امر واکسیناسیون در جلوگیری از بروز و شیوع بیماری بسیار مؤثر است.

شانقی خاطرنشان ساخت: واکسن رایگان برای انجام عملیات واکسیناسیون در روستاها و دامداری های سنتی تامین شده و در اختیار شبکه های دامپزشکی گذاشته می شود و انجام مایه کوبی نیز توسط اکیپ های دولتی صورت می گیرد. ولی در واحدهای دامداری صـنعتی، نیمه صنعتی و پرواربندی ها واکسیناسیون با استفاده از واکسن بهادار توسط اکیپ های مایه کوبی بخش خصوصی صورت می گیرد و تامین هزینه واکسن و واکسیناسیون با دامدار است.


دسته بندی

دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها